fbpx

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA a zdrowie HOMO SAPIENS SAPIENS

Zdrowie – ważny aspekt naszego bytu, Wspieramy je dobrze dobranym odżywianiem, kontrolą masy ciała, ciśnienia krwi ale również poprzez odpowiednio dobraną aktywność fizyczną.

Aktywność ruchowa w każdym okresie naszego życia ma duże znaczenie.

Od początku istnienia jako niemowlę, ruchem wyrażamy swoje potrzeby i emocje. Zaczynamy raczkować, rozwijać się, wzmacniać kręgosłup, chodzić.

Zdarza się, że nad-opiekuńczy dorośli ograniczają wtedy naszą naturalną swobodę ruchu np. tekstami “nie biegaj- bo upadniesz” , nie biegaj bo się pobrudzisz, nie stawaj na rękach przy ścianie, “bo pobrudzisz ścianę”

A dziecko ? Musi się wybiegać wyszaleć, wejść na regał..

Niestety są to absurdalne przekonania, tzw wirusy aplikowane nam już we wczesnym dzieciństwie, które pracują na nasze lęki, stresy, niepewności siebie i objawią się później w życiu dorosłym.

Słyszałem też teksty “załóż kurteczkę, bo się przeziębisz” co za absurd.

Właśnie zdejmij kurteczkę “to się zahartujesz”

Sugestia to bardzo silna energia dlatego tak ważna jest obserwacja siebie oraz tego co mówimy, sugerujemy innym.

Mała ilość ruchu, długie siedzenie w szkole, godziny spędzone przed smartphonem- wszystko to sprawia, że spada wydolność krążeniowo-oddechowa.

W okresie dojrzewania aktywność ruchowa eliminuje napięcie, kształtuję koordynację ruchową, poprawia, wzmacnia postawę ciała.

W okresie życia zawodowego, zapobiega pojawianiu się chorób, ogólnie poprawia stan zdrowia.

Zaburzony bilans energetyczny(za dużo jjesz, za mało się ruszasz) może spowodować nadwagę, nadciśnienie, chorobę wieńcową serca oraz wiele innych negatywnych aspektów.

W okresie życia zawodowego oraz rodzinnego, aktywność fizyczna rozładowuje stres co przekłada się na zdrowe relację z naszymi bliskimi.

Aktywność ruchowa trenuję układ sercowo-naczyniowy, poprawia w ten sposób krążenie krwi.

Zmniejszaj się skłonność do zakrzepów, zapobiega miażdżycy, obniża poziom złego cholesterolu LDL, zwiększa stężenie dobrego HDL.

Dzięki niej serce pracuję wydajniej, zwiększa się liczba tętniczek w mięśniu sercowym, zmniejsza zagrożenie zawałem, obniża ciśnienie krwi, reguluję procesy przemiany materii, zapobiega zaleganiu moczu, zapobiega zaparciom.

Jest to super bodziec dla układu nerwowego, poprzez reakcję tego układu rozwija się pamięć ruchowa, koordynacja,

Aktywność ma wpływ na układ kostny, zwiększa gęstość kości, zapobiega osteoporozie, kształtuję sylwetkę, wzmacnia kręgosłup, poprawia postawę ciała, ma wpływ na zakres ruchu w stawach.

Bardzo ważne jest to że ruch uelastycznia więzadła, torebki stawowe, kształtuję zdrowe mięśnie a chorym przywraca czynność.

Super aspektem jest to ,że rozładowuje oraz podnosi odporność na stres.

UWAGA teraz dla Siły Oddechu to jedne z najważniejszych aspektów :

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

POPRAWIA SPRAWNOŚĆ UKŁADU ODDECHOWEGO

WZMACNIA MECHANIZMY ODPOWIEDZIALNE ZA TRANSPORT I UWALNIANIE TLENU

ZWIĘKSZA POJEMNOŚĆ ŻYCIOWĄ PŁUC.

Wniosek jest fajny i prosty tak jak budowa DRZEWA


Rośliny w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają życiodajny tlen. Jedna dorosła sosna “produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób.

Niesamowite jest, że drzewa pobierają co2 a oddają tlen.

W drugą stronę ludzki organizm pobiera tlen a oddaje co2.

Czy jesteśmy podobni do drzew ? (chętnie poznam twoje zdanie w komentarzach, jaką Ty masz wizję na ten temat ?)

Wniosek jest taki, że poprzez ćwiczenia oddechowe wzmacniamy(trenujemy) układ oddechowy i w drugą stronę, poprzez Aktywność fizyczną, również wzmacniamy nie tylko układ oddechowy ale i wszystkie systemy w naszym ciele.

Dzięki połączeniu aktywności fizycznej z ćwiczeniami oddechowymi doświadczyłem na sobie ogromnych efektów w postaci, zwiększonej energii, siły, wydolności oraz wytrzymałości tlenowej.

Szybkie tempo obecnych czasów pokazuję jasno jak oddychamy ?

Oddychamy za płytko, głównie chodzi o WDECH ponieważ od ilości powietrza wdechowego zależy dobre natlenowanie wszystkich tkanek i komórek organizmu.

Wszystko to uświadamia nas jak ważne są ćwiczenia oddechowe, przywracające prawidłowe oddychanie.

cdn.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry