fbpx

ODDECHOWY PARADOKS CO2 – NIE TYLKO PRODUKT UBOCZNY

Podczas oddychania nie wciągamy co2 do płuc ponieważ jego stężenie w atmosferze jest bardzo niskie.

Wdech – pobieramy tlen – wydech – usuwamy dwutlenek węgla.

Do tej pory naukowcy myśleli, że jest to produkt uboczny procesu wytwarzania energii w naszym organizmie ale jednak okazuję się że nie do końca..

Co2 produkowany jest podczas skomplikowanych procesów biochemicznych, w trakcie przemiany pożywienia(węgle i tłuszcze) oraz tlenu w energię. Wszystko dzieje się to w naszych komórkach? a dokładniej w mitochondriach?

FEELING IS UNDERSTANDING

Więc nie będziemy tak bardzo zagłębiać się w temat.

Najważniejsze aby zrozumieć jakie ważne funkcje co2 pełni w naszym ciele

  • UWALNIA TLEN Z KRWI – czyli tak naprawdę odpowiedni jego poziom dotlenia nasze komórki, tkanki i narządy
  • ROZKURCZ MIĘŚNI GŁADKICH W ŚCIANKACH NACZYŃ KRWIONOŚNYCH i DRÓG ODDECHOWYCH
  • KONTROLA RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWEJ krwi
  •  

TRANSPORT TLENU Z KRWI DO NARZĄDÓW WEWNĘTRZNYCH ORAZ MIĘŚNI

Hemoglobina – białko, które wchodzi w skład krwinek czerwonych. Jedną z jego funkcji jest transport tlenu z płuc do tkanek i komórek ciała.

Kluczem tutaj będzie zrozumienie czym jest efekt Bohra – sposób, w jaki tlen uwalniany jest przez cząsteczki hemoglobiny i dostarczany do całego organizmu

Christian Bohr – duński fizjolog w 1903 r opisał to zjawisko w ten sposób :
“Ciśnienie parcjalne co2 we krwi powinno być postrzegane jako ważny czynnik wewnętrznego metabolizmu oddechowego. Jeśli dana osoba używa dwutlenku węgla w odpowiedniej ilości, tlen podczas oddychania może zostać efektywnie zużyty w całym ciele”

Najważniejsze do zapamiętania jest – uwolnienie o2 przez hemoglobinę uzależnione jest od obecności co2(konkretnie jego odpowiedniego stężenia – 7% dla każdej komórki)

Jeśli wdychamy za dużo powietrza, równie wydychamy za dużo, czym usuwamy cenny dwutlenek węgla z płuc, krwi, tkanek i komórek.

Stan ten nazywany jest HIPOKAPNIA(hipokarbia) czyli spada tempo uwalniania tlenu bo hemoglobina mocniej związana jest z tlenem.

Wszystko to skutkuje mniejszą ilością tlenu dostarczanego do tkanek i narządów a to oznacza, że mniej efektywną pracę mogą one wykonać.

Wniosek jest prosty – podczas ćwiczeń fizycznych, kiedy docieramy do kresu swojej wytrzymałości – ZACZERPNIĘCIE GŁĘBSZEGO ODDECHU wcale nie sprawi, że mięśnie otrzymają więcej tlenu.

 

 

ROZSZERZANIE I ZWĘŻANIE DRÓG ODDECHOWYCH ORAZ NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

To jest ważna funkcja ale krótko na ten temat.

Zły nawyk oddechowy może ograniczać krążenie krwi.

Juz 2 minuty nadmiernego oddychania mogą zmniejszyć krążenie w całym ciele łącznie z mózgiem. Przepływ krwi do mózgu spada proporcjonalnie do spadku stężenia co2.

Poranny brak energii ? to znaczy, że słabo oddychasz podczas snu i ma to spory wpływ na regeneracje wszystkich systemów.

Zawody takie jak nauczyciel czy sprzedawca wymagają ciągłego mówienia, co wiążę się z oddychaniem przez usta. Zarówno w nocy jak i w ciągu dnia prowadzi to do zmęczenia, osłabienia koncentracji oraz produktywności. To Wszystko wiążę się z pojawieniem się złego nastroju..wszystko jasne – Wnerwiony, człowiek to nie dotleniony człowiek.

ASTMA ?

Spadek stężenia co2 we krwi może powodować zaciskanie się mięśni gładkich w ściankach dróg oddechowych powodując zadyszkę i brach tchu.

Słaby wzorzec oddechowy, oddychanie przez usta powoduje odessanie wilgoci, wysuszenie naczyń oraz dróg oddechowych co zwiększa środowisko do stanów zapalnych.

Poprawa sposobu wdychania i wydychania powietrza może wyeliminować każdy z tych objawów.

Już niedługo przechodzimy do praktyki więc zapraszam do śledzenia kanału na YT a w następnym poście:

CO2 a regulacja PH KRWI

piona

 

 

2 thoughts on “ODDECHOWY PARADOKS CO2 – NIE TYLKO PRODUKT UBOCZNY”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry