Tak jak już wcześnie pisałem, wszystko się zazębia w jedną całość.
Od dziecka oddychałem ustami i byłem zawsze zmęczony.
Do tego treningi od jakiegoś 10 roku życia – Piłka Nożna 12 lat później Mieszane Sztuki Walki, Crossfit – zawsze oddychane przez usta.
Chroniczny stress – oddychane przez usta.
Praca Trenera – Gadanie – non stop = oddychanie przez usta.
Wszystko to = CHRONICZNA HIPERWENTYLACJA
W moim przypadku w szczytowej formie hiperwentylacji objawiało się to brakiem koncentracji, nerwicą, depresją, stanami lękowymi.
Oczywiście nie podciągajmy wszystkiego pod jedną kreskę. Duże znaczenie na te wszystkie stany ma nasz styl życia, jakość snu, dieta, przeszłość.. ale nie o tym.
Takim gwoździkiem do trumny jest Chroniczna hiperwentylacja towarzysząca chorobom cywilizacyjnym, polega ona na tym ze oddychamy za dużo co spowodowane jest złym odżywianiem, traumami z przeszłości, chronicznym stresem, oddychaniem ustami. Błędne koło, źle żyjemy – hiperwentylujemy, hiperwentylujemy źle żyjemy .
Prosto i na temat – nawyk wdychania większej ilości powietrza niż potrzebuje organizm.
A więc zamknij usta i oddychaj przez NOS 🙂
Im mniej oddychasz tym dłużej żyjesz..
Chroniczna HIPERWENTYLACJA
Jeśli oddychasz przez usta w ciągu dnia, śpisz z otwartymi ustami, rano budzisz się z wysuszonymi wargami, chrapiesz, wstrzymujesz oddech podczas spania, twoja klatka porusza się bardziej od brzucha podczas oddychania, jeśli regularnie wzdychasz w ciągu dnia, czy słyszysz swój oddech podczas spoczynku, zmęczenie, splątanie, zawroty głowy, zatkany nos.
Jeśli któraś z wyżej wymienionych sytuacji pojawia się w twoim życiu prawdopodobnie masz skłonności do chronicznej hiperwentylacji.
Oznacza to że oddychasz za dużo czyli ilość wdychanego powietrza, znacznie przekracza ilość jakiej w rzeczywistości potrzebujesz.
Cały – coraz bardziej automatyczny – uprzemysłowiony świat ogarnął nieświadomy nawyk nadmiernego oddychania.
Najgroźniejsze tego procesu skutki to :
- Utrata zdrowia
- Słaba kondycja fizyczna
- zaburzona wydolność
- uczucie niepokoju
- astma
- zmęczenie
- bezsenność
- problemy z sercem
- otyłość
Filozofia oddechu, którą będziemy zgłębiać na tym blogu pozwoli Tobie nauczyć się prostymi metodami neutralizować złe nawyki oddechowe dzięki czemu zwiększy się Twoja sprawność sercowo-naczyniowa, poprawi się samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia.
Poważni sportowcy osiągną wyższe poziomy w swoich dyscyplinach a amatorzy uwolnią ukryty potencjał.
Zacznijmy od obserwacji Twojego oddechu – jaki on jest ?
Zwróć uwagę na swój oddech w ciągu dnia, podczas zwykłych aktywności. Będzie miało to przełożenie na oddech w trakcie treningu.
Wdychanie zbyt dużej objętości powietrza w każdej minucie, godzinie czy całego dnia ma wpływ na odczuwanie nadmiernej duszności w trakcie aktywności fizycznej czyli zadyszka pojawi się szybciej niż byś tego chciał.
Złe nawyki oddechowe mają wpływ również na twoją szybkość oraz wytrzymałość.
HIPERWENTYLACJA osłabia naturalną zdolnośc organizmu do dotleniania się, powoduje zwężenie dróg oddechowych oraz naczyń krwionośnych co powoduje zmniejszony dopływ krwi do serca, narządów wewnętrznych oraz mięśni.
Gdy zawodzą płuca nie ma znaczenia jak silna jest reszta ciała dlatego warto byłoby zrozumieć cały proces oddechowy oraz nauczyć się optymalnie wykorzystywać potencjał tlenu.
Paradoks polega na tym, że na ogół nasza krew natlenowana jest odpowiednio – saturacja hemoglobiny 95-99% i jest to wartość, która pozwala na zrobienie mega ciężkiego treningu ale..
CO2
Wszystko rozchodzi się o co2 – dwutlenek węgla, który jest czynnikiem określającym ilość tlenu jaką może wykorzystać organizm.
W Następnym wpisie..
Funkcje co2 i zastosowanie ćwiczeń usprawniająych system oddechowy .
5