fbpx

Nerw błędny i jego terapeutyczna moc.

Mówi się że odkrycie to moment gdy przypadek natrafia na przygotowany umysł. Albert Szent Györgyi. Nagroda Nobla za odkrycie Wit C.

 

Nieważne jak długo będziesz jeździł nigdy nie trafisz tam gdzie chcesz jeśli nie będziesz miał właściwej mapy.

Stanley Rosenberg.

 

Autonomiczny układ nerwowy jest integralną częścią ludzkiego układu nerwowego która monitoruje i reguluje działanie organów wewnętrznych: serca płuc wątroby woreczka żółciowego żołądka jelit nerek oraz narządów płciowych. Problemy z którymkolwiek z tych organów mogą wynikać z dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego.

Zanim powstała teoria poliwagalna, powszechnie uważano, że autonomiczny układ nerwowy funkcjonuje w dwóch Stanach: stresu albo odprężenia. Reakcja stresowa to mechanizm umożliwiający przetrwanie, który jest aktywowany, kiedy czujemy się zagrożeni: przygotowuje ciało do walki lub ucieczki. W stanie stresu zatem mięśnie są napięte, co umożliwia nam szybsze poruszanie się lub używanie większej siły. Organy wewnętrzne za pośrednictwem układu mięśniowego wspierają ten nadzwyczajny wysiłek.

Kiedy zwyciężyliśmy w walce i zneutralizowaliśmy zagrożenie albo kiedy uciekliśmy na tyle daleko, że już nic nam nie grozi, włącza się reakcja odprężenia. Pozostajemy w tym stanie do momentu gdy pojawi się kolejna groźba.

Zgodnie ze starym modelem autonomicznego układu nerwowego odprężenie było nazywane stanem odpoczynku i trawienia albo karmienia i jej rozmnażania się. stan ten związany z aktywnością nerwu błędnego, znanego także jako 10 nerw czaszkowy, który podobnie jak inne nerwy czaszkowe ma swój początek w mózgu lub rdzeniu przedłużonym.

Zgodnie z tym starym powszechnie akceptowanym poglądem nasz autonomiczny układ nerwowy waha się między stanem stresu i odprężenia. Problemy zdrowotne pojawiają się wtedy, kiedy stan stresu utrzymuje się, choć zagrożenie już minęło, na przykład ze względu na stresująca pracę czy styl życia. Przez wiele dziesięcioleci długotrwały stres był uznawany za problem zdrowotny, a liczne badania naukowe dążyły do zrozumienia jego szkodliwych skutków.

 

Terapia czaszkowo – krzyżowa.

 

O ile lekarze mają tendencję do przepisywania leków na stres i inne schorzenia, o tyle podejście czaszkowo-krzyżowej to praktyczna terapia, która okazała się szczególnie skuteczna w poprawianiu funkcjonowania układu nerwowego.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może zmniejszyć chroniczny stres, rozluźnić napięcie w układzie mięśniowym i poprawić równowagę układu hormonalnego endokrynnego. William Garner Sutherland(amerykański osteopata i prekursor osteopatii czaszkowej) opracował techniki terapeutyczne w trzech sferach

1. Rozlóźnianie napięcia w membranach. 2. Rozluźnianie ograniczeń między poszczególnymi kośćmi czaszki. 3. Poprawianie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Bariera ciało – mózg.

Mózg i rdzeń kręgowy są otoczone fizyczną strukturą złożoną z komórek nabłonka. Warstwa ta stanowi tak zwaną barierę krew-mózg. Krew nie dociera bezpośrednio do neuronów mózgu i rdzenia kręgowego. Te struktury są natomiast otoczone bezbarwnym płynem mózgowo-rdzeniowym, który dostarcza komórkom mózgu i rdzenia kręgowego konieczne elementy odżywcze, usuwa produkty uboczne metabolizmu komórkowego i wraca do krwi. płyn mózgowo-rdzeniowy ma skład zbliżony do krwi, ale jest od niej delikatniejszy. Nie zawiera czerwonych ani białych krwinek, przenosi także mniej zanieczyszczeń.

Krew z serca dopływa do płuc i nerek gdzie zostaje odświeżona (czyli wzbogacona w tlen i pozbawiona dwutlenku węgla w płucach oraz oczyszczona ze zbędnych substancji przemiany materii w nerkach) . Dopływ krwi do rdzenia przedłużonego i wychodzących stamtąd nerwów jest istotny dla funkcjonowania 5 nerwów czaszkowych, których praca wiąże się ze stanem zaangażowania społecznego. Należy do nich także część brzuszna nerwu błędnego.

Usunięcie ograniczeń w dopływie krwi jest podstawą skutecznej poprawy działania części brzusznej nerwu błędnego i pozostałych czterech nerwów czaszkowych koniecznych do zaangażowania społecznego. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa dostarcza najlepszych metod umożliwiających osiągnięcie takich właśnie rezultatów.

 

 

 

 

 

 

 

Nerw błędny jest częścią, parasympatycznego układu nerwowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Przewiń do góry